Чернігівська "Просвіта" пропонує механізм захисту української мови

23 лютого 2016

У міжнародний день рідної мови Чернігівське товариство "Просвіта" імені Т. Шевченка провело в Національному архітектурно- історичному заповіднику "Чернігів стародавній" наукову конференцію "Питання мови і справа буття нації".

Метою зібрання, як наголосив на початку почесний голова Чернігівської "Просвіти" імені Т.Шевченка Василь Чепурний, є не плачі за мовою і не агітація за рідну мову, а вироблення дієвого механізму захисту й розвитку української мови.

Тому головний "мотор" конференції - директор Благодійного фонду "Ніжен", член правління обласної "Просвіти" Микола Шкурко відразу запропонував такий механізм - створення Інституту української мови, як органу державної виконавчої влади за аналогією з Українським інститутом національної пам'яті та подібними структурами в європейських країнах.

Саме про досвід мовного питання в Німеччині говорив кандидат фізико-математичних наук Олександр Грецький та про досвід Франції і Словаччини - рецензент Енциклопедії Сучасної України Всеволод Ткаченко. Доцент Чернігівського технологічного університету Людмила Зіневич розповіла про досвід мовних курсів у Чернігові - на них записалися навіть 28 державних службовців, у тому числі суддя і кілька професорів.

Пропозиції для збереження мови виголошували професор Київського міжнародного університету Іван Ющук, президент антикорупційної громадської спілки "Совість" Володимир Демиденко, кандидат філологічних наук Ігор Бурковський, професор Київського університету імені Бориса Грінченка Юрій Ковбасенко.

На пропозиціях щодо мовного законодавства зосередилися представник Харківського об'єднання "Українська родина" Володимир Коваленко та доктор філолгічних наук з Ніжина Анатолій Зеленько.

Психологічну сторону питання висвітлювали кандидат педагогічних наук Василь Шусть та кандидат психологічних наук Ігор Білоконь - з Київського інституту психології імені Г. Костюка.

Цікавий підхід - "Мова у суспільстві як завчена безпорадність" - виголосив доктор філологічних наук з Інституту літератури імені Т. Шевченка Павло Михед. А професор Київського національного університету культури і мистецтв Микола Тимошик запропонував шляхи реалізації ухвал конференції.

Загалом у роботі конференції взяли участь троє докторів наук, семеро кандидатів наук, кілька десятків громадських активістів, які мають досвід захисту прав української мови. Випрацювані резолюції стануть не фіналом конференції, а початком подальшої роботи - створено робочу групу, яка на базі чернігівської "Просвіти" буде реалізовувати резолюції конференції. На часі, зокрема, зустріч у Кабінеті Міністрів України.

www.siver.com.ua


На фото: біля трибуни Сергій Бутко. У президії (зліва на право): Юрій Соболь, Василь Чепурний, Микола Шкурко, Олександр Шевченко 
Під час покладання квітів до пам’ятника Тарасу Шевченку