Співпраця між «Просвітою» і «Європейською солідарністю» як складова державотворчого процесу

31 березня 2021

Протягом останнього року зміцнилася  співпраця між Ніжинським міським об’єднанням ГО ВУТ «Просвіта» і Ніжинським районним осередком політичної партії «Європейська солідарність».
Це пов’язано з активізацією діяльності міського товариства та зміною керівника Ніжинського районного осередку політичної партії «Європейська солідарність», яким став Олександр Шалай, депутат Ніжинської міської ради.
Координаторами співпраці виступають: від  «Просвіти» - голова міського  товариства Микола Шкурко, а від «ЄС» - член політичної ради осередку Ігор Шалай.

У роботі є спільні проєкти, мета яких – зміцнення державності в умовах довготривалої російської агресії та постколоніального синдрому в рік 30-річчя проголошення незалежності України. Це такі:
-    створення міської комісії з перейменуванню вулиць і деколонізації Ніжина;
-    створення громадянської платформи «Європейський Ніжин»;
-    налагодження взаємодії з фракцією «ЄС» у Верховній Раді України з метою ініціювання прийняття Закону України "Про товариство "Просвіта";
-   налагодження взаємодії з фракцією «ЄС» у Чернігівській обласній раді для встановлення співпраці партії з Чернігівським обласним об’єднанням ГО ВУТ «Просвіта».

Чернігівське обласне об’єднання «Просвіта» є найавторитетнішим державотворчим громадським чинником в області, який діє вже 32 роки. У цей ювілейний для нашої держави рік, коли ми вшануємо борців за незалежність новітньої доби, серед яких є чисельна просвітянська когорта, товариство потребує термінової й системної підтримки. Осідок Чернігівської обласної та міської «Просвіт» знаходиться ще з моменту відновлення незалежності України в орендованій будівлі за адресою м. Чернігів, вул. Хлібопекарська, 10, яке є обласною комунальною власністю. Однак організацію завжди намагались знищити. У тому числі через позбавлення права оренди. Бо й сама будівля стала символом боротьби за незалежність.
За останні 10 років це вже 3-я спроба виселення і все через те, що будівля має комерційну привабливість.

Як же виникла ця неймовірна ситуація? До 2016 року організація сплачувала комерційну ціну за приміщення – 3% від оціночної вартості майна (орієнтовно 4 тисячі гривень на місяць у 2015 році). З 2016 року просвітяни нарешті домоглися пільгової ціни – 0.01% від оціночної вартості майна (орієнтовно 15 гривень місяць). У 2020 році пільгу чомусь надають на три місяці до 31 березня. Після цього нараховується комерційна ціна в розмірі 3% від оціночної вартості майна (орієнтовно 16 тисяч гривень на місяць). У результаті «Просвіта» штучно стала недобросовісним орендарем, якому тепер можна відмовити в оренді.

На останній зустрічі в управлінні комунального майна області його голова пан Куліда за 2 хвилини до домовленої зустрічі втік. Довелося розмовляти з його заступником паном Свиридовим, під час якої він категорично заявив, що оренду продовжено не буде, ніхто документи з цього питання готувати не буде: «хочете орендувати – йдіть на аукціон і сплачуйте комерційну ціну!».
Але це суперечить закону «Про оренду державного та комунального майн», згідно зі ст. 18 якого такі організації як «Просвіта» не потребують аукціону.

Тому для виправлення ситуації потрібне ухвалення наступних рішень Чернігівської обласної ради, які має ініціювати фракція «ЄС»:
-    про списання штучно утворених боргів з оренди;
-    про виділення фінансування на проведення капітального ремонту орендованої будівлі ;
-    про передачу будівлі в постійне користування на пільгових умовах оренди.

Будинок Чернігівської "Просвіти"


Керівник секретаріату Чернігівського ТО Політичної партії «Європейська солідарність» Олег Шпак і Ігор Шалай розглядають звернення «Просвіти”.