Налаштуватися на конструктив

14 травня 2021

Як побудувати співпрацю громадських активістів, об’єднаних в організації, і посадових осіб самоврядування громади?  Це коли активісти звертаються з пропозиціями, а відповіді не отримують. Або коли посадові особи порушують правові норми в публічній сфері, а громадські активісти з цим не згодні. Виникає недовіра, а потім – зневіра. Як уникнути конфлікту і налаштуватися на конструктив за таких обставин?

Майже двогодинна нарада з питань співпраці задля інтересів громади, які невіддільні від загальнодержавних потреб, що відбулася 14 травня за участі ініціаторів створення Духовно-просвітницького центру як складової Громадської спілки "Ніжинське товариство "Просвіта" та представників гуманітарного блоку самоврядування міста Ніжин у цілому дає надію на позитив. У зустрічі взяли участь громадські активісти Прощенко С. І. , Чутченко С. О., Шкурко М. П., заступники міського голови Грозенко І. В., Смага С. С., спеціалісти управлінь культури і туризму та ЖКГ і будівництва. Перелік питань, які порушувалися:

1. Про спільне звернення громадських організацій до міського голови міста Ніжин Кодоли О. М. від 15.03.2021р.

2. Про реалізацію проєкту реконструкції скверу Б. Хмельницького (Козацької слави).

3. Про встановлення і збереження меморіальних дошок.

4. Про пам’ятники радянським діячам.

5. Про допомогу в реставрації пам’яток церковної архітектури, які є в

користуванні та заплановані до передачі в користування парафій ПЦУ в Ніжині. 

6. Про створення Духовно-просвітницького центру як складової Громадської спілки "Ніжинське товариство "Просвіта".

 

З питання 1-го було з’ясовано, що міський голова Кодола О. М. направив  звернення громадських організацій  секретареві міської ради Хоменку Ю. Ю. і начальниці управління культури і туризму Бассак Т. Ф. Пройшло 2 місяці, рішень нема. Вирішено надати відповідь протягом 10 днів.

З питання 2-го було з’ясовано, що реалізація проєкту реконструкції скверу Б. Хмельницького затримується через проблеми з виготовленням проєкту землеустрою, чим займається управління ЖКГ і будівництва. Вирішено встановити тимчасово камінь-стелу з меморіальною таблицею на ньому на вшанування пам'яті гетьманів Івана Мазепи, Пилипа Орлика, короля Карла XІІ на визначеному проєктом місці.

З питання 3-го було підтверджено, що в місті зникають раніше встановлені меморіальні дошки, було з’ясовано, що за ініціативою Стратілат Т. М. було замінено меморіальну дошку Юлійсу Федерсу з порушенням Закону України «Про охорону культурної спадщини», Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»,  Положення про порядок встановлення у м. Ніжині меморіальних дощок. Вирішено протягом червня місяця скласти реєстр меморіальних дощок, усунути протягом 1 місяця порушення, які вчинено під час заміни меморіальної дошки Юлійсу Федерсу.


З питання 4-го було запропоновано визначитися з так званим пам’ятником радянському кіноакторові Марку Бернесу: «жорсткий варіант» - прибрати (або перенести до майбутньої експозиції пам’ятників тоталітарної епохи), «м’який варіант» - перетворити на садово-паркову скульптуру з дотриманням вимог Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та заборону пропаганди їхньої символіки».


З питання 5-го було повідомлено, що організовано робочу групу зі створення грецького лапідарію навколо грецької церкви святих Костянтина і Олени. Щодо самого храму, який є пам’яткою місцевого значення, то з’ясовано, що передача з комунальної власності  у власність релігійної громади юридично не оформлена. Через це нині відроджувана громада ПЦУ не може збирати кошти на реставрацію, тому міська громада має відновити своє право власності. Стосовно допомоги в реставрації пам’яток церковної архітектури, які є в користуванні та заплановані до передачі в користування парафій ПЦУ в Ніжині, було відзначено, що ці храми є в державній власності на відміну від церков-пам’яток УПЦ Московського патріархату, які передано в його власність. Тому правомірним є апелювання до самоврядних і державних органів як до потенційних замовників реставрації церков-пам’яток ПЦУ. Прикладом слугує ситуація зі Спасо-Преображенською церквою, замовником проєкту реставрації якої виступило управління ЖКГ і будівництва за фінансової підтримки БФ «Ніжен».
З питання 6-го було повідомлено, що Громадську спілку "Ніжинське товариство "Просвіта", у складі якої діятиме Духовно-просвітницький центр, буде зареєстровано за адресою Ніжинського міського будинку культури. НМБК розміщений у колишній церкві святої Варвари, яка є в аварійному стані й не відповідає сучасним вимогам, тому спільними зусиллями громадськості та міського самоврядування вирішуватиметься питання запланованого будівництва Палацу культури та використання за призначенням церковного приміщення, яке вивільниться. На створення ДПЦ Ніжинської «Просвіти» отримано благословення Євстратія, архієпископа Чернігівського і Ніжинського, речника Священного Синоду, заступника голови Управління зовнішніх церковних зв'язків ПЦУ. Було вирішено з’ясувати правові умови реєстрації громадського об’єднання за визначеною адресою з тим, щоб сприяти залученню позабюджетних коштів, прискорити реалізацію обласної програми щодо будівництва Палацу культури, гарантувати подальше ефективне використання церковної будівлі комунальної власності, що сприятиме утвердженню Ніжина як духовно-культурної столиці Північного Лівобережжя України, в результаті чого притягатимуться сюди інтелектуальні й матеріальні ресурси з України та з-за кордону.

Як загальний підсумок, вирішено провести наступну нараду за результатами виконання означених проблемних питань та налагодження в подальшому конструктивної співпраці між організованою громадою і органами самоврядування на постійній основі.