Русь – латиниця – «перевернутий прапор»

13 жовтня 2021

У неділю 10 жовтня  випадково став очевидцем бесіди Павла Мовчана з Наталкою Фіцич на телеканалі «Прямий». У програмі "Про особисте" йшлося більше про загально патріотичне у світлі недавніх заяв про застосування назви Русь-Україна, запровадження латиниці. До цього ряду журналістка додала ще й тему «перевернутого прапора». Голова «Просвіти» категорично відкинув такі версії як шкідливі. Мовляв, нема чого святе чіпати, нехай буде як є.

Утім, на наш погляд, кожна ідея заслуговує на увагу, аби з неї взяти раціональне зерно.

1.    Ніхто не заперечить, що слово Русь відноситься до назви середньовічної української держави. Те, що після її занепаду Московська держава використала її назву, змінивши свою назву на Росія, ніяк не означає про нашу відмову від спадщини державності.
Можливо, варто було б закріпити в Конституції України пов’язаність України з Руссю.

2.    Використання деяких латинських літер у давній українській мові відоме. Нині латиниця використовується в передачі українських назв.
Варто вдосконалити цю практику.
Зокрема, передавати деякі назви латиницею з використанням літери ї, наприклад у словах Ukraїna, Kyїv.
Також, можна б послуговуватися латиницею в навчанні іноземців української мови.

3.    Нарешті, щодо провокаційного питання про «перевернутий прапор». Очевидно, йдеться про пропозиції застосовувати жовто-блакитний прапор замість синьо-жовтого, що й розцінюється критиками як перевертання державного прапора. Лукавство тут очевидне, бо мова йде про два зовсім різні прапори. Один, жовто-блакитний, набув поширення в часи Української революції 1917 року на підросійській Україні, другий, синьо-жовтий, – на підавстрійській. Кому-кому, а поетові Павлові Мовчану відоме ім’я оспівувача жовто-блакитного прапора Олександра Олеся:

Українське військо, мов з могили встало,
Загриміло в бубни, в сурмоньки заграло,
Розгорнуло прапор соняшно-блакитний...
Прапор України! Рідний, заповітний!


Або

Міста цвітуть, блакить ясніє,
Ллє сонце золото згори
А над хатами наша мрія:
Жовто-блакитні прапори.



Тому слід не відкидати жовто-блакитний прапор, який має історичне коріння так само, як і прапор синьо-жовтий, а ввести його у використання там,  де це доцільно.  
Адже така різноманітність це наш скарб!