Ніхто не може мати монополії на назву «Просвіта»

20 листопада 2021

Як повідомило Центральне правління  ВУТ "Просвіта" імені Тараса Шевченка на засіданні 12 листопада 2021 р., «у зв'язку з епідеміологічною ситуацією в Україні ухвалено провести сесію Головної ради "Просвіти" 19 листопада 2021 р. в режимі он-лайн конференції та рекомендувано Головній раді перенести з'їзд  ВУТ "Просвіта" імені Тараса Шевченка, запланований на 4 грудня 2021 р.».Насправді це була, мабуть, не єдина причина переносу з’їзду і це стало зрозуміло зі вступного слова голови товариства Павла Мовчана. Він розпочав виступ про «проблемні» Харківську та Миколаївську обласні організації. З ініціативи центрального керівництва в Харкові нещодавно проведено обласну звітно-виборну конференцію. Пан Мовчан привітав новообраного голову пана Здорового (в дійсності обрали пана Туренка) та подякував своєму заступникові по східному і південному регіонах Миколі Кульчинському за проведену роботу в Харкові. Щодо Миколаєва, то там, за його словами, також має бути проведена звітно-виборна конференція за участі Кульчинського і голови Контрольно-ревізійної інспекції Черняхівського. Одним із зазначених порушень є додання імені Аркаса до назви Миколаївського товариства та й узагалі є «нестатутною» назва обласного об’єднання.Зроблено натяк, якщо там хочуть називатися по-іншому, то за межами ВУТ «Просвіта».

Справжні мотиви таких дій Києва щодо названих областей, як знаємо, полягають у реформаторській позиції Олександра Терещенка і Олександра Мачули, очільників тамтешніх «Просвіт». До речі, юридичних осіб, втручання в діяльність яких є порушенням закону. Їх однодумець Микола Шкурко, який представляє Чернігівське об’єднання, не міг не відреагувати на несправедливі закиди. У своєму виступі виклав пропозиції до сесії Головної ради, які стали підсумком обговорення протягом року у вайбер групі Всеукраїнська Просвіта:

1. Заслухати звіт про роботу Статутної комісії, утвореної на Х -му з’їзді. Чинний статут та наявна організаційна структура ВУТ «Просвіта»не відповідають ЗУ «Про громадські об’єднання».

Потрібне приведення статуту у відповідність до закону шляхом реорганізації товариства в Громадську спілку.

2. Заслухати звіти про роботу Центрального правління, голів обласних об’єднань. Ряд обласних об’єднань не діє взагалі (наприклад, Одеське, Донецьке), про ряд інших нема даних про помітну діяльність (наприклад, Вінницьке, Черкаське, Житомирське). Потрібнареорганізація структури товариства загалом та в ряді обласних об’єднань у зв’язку зі змінами вадміністративно-територіальному поділі. Нема реєстру членства. У цілому ситуація в організаційній структурі ВУТ «Просвіта»незадовільна.

3. Заслухати виконання Плану роботи на 2021 р. та розглянути проєкт Плану роботи на 2022 р.Оприлюднити звіт і план у газеті «Слово Просвіти». Невідкладно відновити роботу сайту ВУТ «Просвіта».

4. Заслухати інформацію (проєкт звіту) Контрольно-ревізійної інспекції про фінансово-господарську діяльність. Ряд обласних об’єднань є фінансовими банкрутами(наприклад, Чернігівське, Рівненське, Волинське, Львівське, Тернопільське, які втратили через борги приміщення). Запропонувати заходифінансового оздоровлення. Оприлюднити інформацію в газеті «Слово Просвіти» та на сайті.

5. Запропонувати з’їзду оновлення складу керівних органів з метою залучення кандидатур, здатних вивести ВУТ «Просвіта» із кризового стану.

Ці пропозиції задали тон подальшого обговорення. Пан Мовчан категорично висловився: «Ніяких статутних змін! Є юридичні висновки». Водночас бідкався, що, починаючи від міністра Нищука і до Ткаченка, урізано в п’ять разів фінансування, доводиться як Чикаленкові вивертати свої кишені.

Його позицію підтримали Микола Кульчинськийіз Полтави (переміни в «Просвіті» займуть до півроку, нічого спекулювати на труднощах), Ярослав Пітко зі Львова, Олег Олексюк із Херсону (трансформації «Просвіті» не потрібні), Микола Голомша, кол. заст. генпрокурора (потрібен функціонал, а не звіти), Валерій Франчук, художник (ніякої Спілки замість «Просвіти». Закінчити ці розмови). І тільки Іван Вєтров із Рівного закликав до толерантності, вказав на брак інформації з центру, відсутність сайту.

А Марія Олійник заперечувала, що на Донеччині не діє обласна «Просвіта». Назвала осередки в Краматорську, Дружківці, Костянтинівці, Маріуполі. Микола Шкурко зауважив, що чомусь вона оминула увагою відновлене Слов’янське міське об’єднання, з активістами якого він спілкується, тобто має інформацію з перших рук. Так, у реєстрі значиться голова, який давно втратив зв’язок із областю.

Віра Китайгородська із Чернівців бідкалася, що закривають бібліотеки, до 600 по Україні.

У чаті конференції на це відреаговано: Колись були бібліотеки при «Просвітах». У чому проблема? «Просвіта» мала б перебрати на себе бібліотеки та інші заклади культури, якби була готова до цього організаційно.

Ось іще кілька зауваг із чату:

Усім. Газета "Слово Просвіти" подає обмаль матеріалів про будні місцевих "Просвіт" і зовсім нема інформації про звітність.

Панові Кульчинському. Пане Миколо, бідна «Просвіта» нікому не цікава. Потрібно опиратися на середній клас, зокрема підприємців.

Сергій Тютюнник. Дякую Газеті "Слово Просвіти" за публікації новин із Січеславщини! Активізуємо агітацію на підписку.

Валерію Франчуку. Пане Валерію! Спілка «Просвіт», а не одна єдина. Так було історично. Рекомендую поцікавитися історичним досвідом.

Перший Всеукраїнський з'їзд товариств«Просвіта»

https://uk.wikipedia.org

Олександр Мачула. Формально говорять здебільшого правильні речі і кожен тягне ковдру на себе...Потрібно працювати: реально нести українську мову, культуру, історію, традиції в народні маси, а не молоти язиками, як це я бачу протягом останніх двох років, коли став головою ОО...

Микола Шкурко. Люди далекі від реалій. Звикли користуватися готовими коштами, а не заробленими. А первісні «Просвіти» самі заробляли, а також жили на внески членів. А тут ніякого членства нема. Типова ситуація. Варто знати. Вивіску «Просвіти» ніхто не монополізував. До неї завжди можна додати своє, відмінне.

Учасники обговорення висловлювалися здебільшого за перенесення з’їзду на наступний рік, із датою проведення якого пропонуваливизначитися окремо, коли зніметься карантин.Тож до наступної сесії Головної ради, панове товариство