Неповторне обличчя Ніжина або за крок до туристичної Мекки

10 травня 2022

4 травня 2022р. представники громадськості міста Н. І. Бойко, Ю. І. Бондаренко, С. С. Коваленко, А. Г. Шкуліпа, М. П. Шкурко, які об’єдналися в робочу групу при Комісії з ідеологічних питань при Ніжинській міській раді, створеній на Установчих зборах 11.08.2021 р., подали міському голові м. Ніжина О. М. Кодолі пропозиції щодо реконструкції урбанонімічного корпусу міста. При цьому вони керувалися Розпорядженням міського голови м. Ніжина від 19.04. 2022 р. № 84 «Про створення робочої групи по перейменуванню міських урбанонімів та роботі з меморіальними об'єктами в м. Ніжині», а також Законом України  «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій». Було запропоновано системно-критеріальні підходи до перейменування вулиць м. Ніжина у рамках концепції створення Історико-культурного заповідника «Ніжин – місто козацької слави»:

1.    Під час присвоєння назв вулицям слід враховувати історичне районування міста, тому варто дотримуватися приналежності вулиць до його певного району. Так, ніжинці, відповідаючи на запитання, де вони проживають, здебільшого називають назву району, а потім вулиці. Закріплення назв районів є типовим для міст Європи і їх позначають на вуличних табличках.

2.    Певний район має свою особливість, домінанту, навколо якої формується корпус локальної топонімії. Тому доцільно закріпити назви районів Ніжина в користуванні.

3.    Особливе місце в цьому аспекті займає центральна історична частина Ніжина, Старе місто або Г̕ород, яка має стати головною локацією майбутнього заповідника «Ніжин – місто козацької слави».

Тут уже зроблено багато для того, щоб тематично відобразити мотиви заповідника:
а) встановлено пам’ятник на честь Миколи Гоголя, рід якого походив із козацтва й герой повісті  «Тарас Бульба» якого є взірцем козацької слави;

б) встановлено погруддя на честь Гетьмана Війська Запорозького Богдана Хмельницького – відновника козацької держави;

в) встановлено пам’ятний камінь на честь заснування 1648 року Ніжинського полку Війська Запорозького;

г) встановлено пам’ятний камінь на честь Гетьманів Війська Запорозького Івана Мазепи і Пилипа Орлика та їхнього союзника Короля шведського Карла ХІІ;

ґ) розроблено проєкт реконструкції Скверу Богдана Хмельницького на Сквер козацької слави, в межах якого встановлено зазначене погруддя й пам’ятні камені;

д) розташовується Миколаївський собор у стилі раннього українського (козацького) бароко, спорудження якого пов’язують з іменами ніжинських полковників Івана й Василя Золотаренків;

е) розташовується Благовіщенський собор у стилі, в якому поєдналися окремі риси бароко і давньоруської архітектури, спорудження якого пов’язують з іменем Гетьмана Війська Запорозького Івана Мазепи;

є) тут частково збереглася територія Соборної площі, цивільна й церковна забудова часів Гетьманщини.

3.    Назви вулиць у Старому місті мають відповідати концепції заповідника «Ніжин – місто козацької слави».
       Для цього пропонується:

       а) назвати теперішню вулицю Гоголя на честь Івана Золотаренка, ніжинського полковника (1652 – 1655 рр.) і наказного гетьмана, видатного полководця й державного діяча Війська Запорозького. Це тим більше доречно, що на цій вулиці є Миколаївський собор, споруджений його коштом;

       б) назвати теперішню вулицю Якова Батюка на честь Григорія Гуляницького, ніжинського полковника (1656 – 1657, 1658 – 1659 рр.) і наказного гетьмана Війська Запорозького, видатного полководця й героя Конотопської битви 1659 р.
         Ім’я Якова Батюка можна присвоїти вулиці Преображенській, на якій розташований будинок, в якому проживала родина Батюків і де збиралися учасники антинацистського підпілля.

       в) назвати теперішню вулицю Стефана Яворського на честь Івана Мазепи, Гетьмана Війська Запорозького. Це тим більше доречно, бо до цієї вулиці прилягає територія Благовіщенського собору, до будівництва якого гетьман мав безпосереднє відношення.

4.    2025 року відзначатиметься 400-річчя надання місту Ніжин права за Маґдебурзьким статутом. Пропонується назвати частину щойно перейменованої вулиці Московської від Скверу Богдана Хмельницького і до мосту через Остер вулицею Магістратською, оскільки поряд з нею розташовувалися будівлі міського та грецького магістратів - органів самоуправління згідно з Маґдебурзьким правом, що зумовило перетворення Ніжина на центр  промислів, ремесел і торгівлі Гетьманщини. Тут же доречним буде спорудження пам’ятного знаку на честь Маґдебурзького права.
        Нова назва вулиці Станіслава Прощенка залишиться за більшою частиною колишньої вулиці Московської, яка починається від мосту через річку Остер в історичному районі Нове місто або Полк.
        Цей район є однією з історичних локацій козацьких сотень в місті, тут відбувалася Чорна рада, тому доцільно відобразити в назвах вулиць району зв’язок з козацькою минувшиною. Третьою козацькою локацією є район вулиці Козачої й поблизу території колишньої козацької школи.

5.     Пам’ятник на честь актриси Марії Заньковецької пропонується перенести до Театрального скверу Графського парку на місце садово-паркової скульптури радянського кіноперсонажа у виконанні Марка Бернеса, а сам театр назвати іменем Марії Заньковецької замість Михайла Коцюбинського.

6.     Ще однією важливою історичною локацією Ніжина є район, що прилягає до Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, заснованого коштом й організаційними зусиллями братів Безбородьків – вихідців із козацтва. З урахуванням побажань, висловлених у межах концепції заповідника «Ніжин – місто козацької слави», вважається недоречним найменування однієї з ближчих до університету вулиць іменем російського письменника Горького. Пропонується назвати її на честь Йосипа Позичанюка, письменника й журналіста, керівника пропагандивної служби УПА, який упродовж 1931 – 1935 років навчався у Ніжинському педагогічному інституті й проживав на цій вулиці, потім був його викладачем.
        Сам університет мав би повернути власну історичну назву «Безбородьківський ліцей», а прилеглий район Магерки потребує відповідних урбанонімічних перетворень.

  7.  У світлі сучасних воєнних подій потрібно звернути увагу на впорядкування урбанонімів мікрорайону, що прилягає до вулиці Космонавтів, у кінці якої розташовується авіазагін ДСНС.  Назву цієї вулиці варто конкретизувати й назвати вулицею Космонавта Каденюка. Сюди ж перенести існуючі назви вулиць Сергія Корольова, Авіації, Зоряної, Сонячної, а також присвоїти наявним тут вулицям імена мислителів про ноосферу Сергія Подолинського, Володимира Вернадського, Миколи Руденка.

8.  Короткі інформації про назви вулиць, яким присвоєно ім’я видатних особистостей, варто подати на інформаційних табличках на початку й у кінці вулиць.

9.   Дані  системно-критеріальні підходи узгоджуються з вимогами  Закону України «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій», зокрема Статті 3. Підстави та умови присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій.