Шевченківська Святиня

 

                            Руїни (1999 рік)                                                                 Проект реставрації церкви

 

Сучасний вигляд (липень 2009 року)

                        Пам’ятний знак


Ніжин – місто обласного підпорядкування, районний центр, розташований на берегах р.Остер у 80 км від обласного центру – міста Чернігова. Ніжин – одне із небагатьох стародавніх міст України, яке зберегло багато в чому планування та забудову XVII–XVIII ст. і характерні риси свого історичного вигляду. На теренах Ніжина налічується понад 300 історико-архітектурних пам'яток археології, історії, монументального мистецтва, містобудування, архітектури та культури, які дивом уціліли без суттєвих змін, є унікальним феноменом серед міст України.

Очевидно, що саме зручнi шляхи сполучення, вiдсутнiсть значного промислового навантаження, а вiдтак збережене сприятливе довкiлля; близькiсть до столицi та унiкальних заповiдних мiсць, таких як: Качанiвка, Батурин, Сокиринцi, Тростянець – так званих дворянських гнiзд, – все це робить Нiжин незамiнним пунктом зупинки, вiдпочинку для подорожуючих як з України, так i звiдусiль.

Нiжин все бiльше набуває ознак духовної Мекки на Лiвобережжi України. У мiстi, з населенням близько 80 тисяч жителiв, налiчується дiючих 12 православних церков та 2 монастирi. 

Кожна з них має свою історичну унiкальнiсть, але Спасо-Преображенська церква вирізняється тим, що розташована впритул до основної магiстралi мiста вул. Московської – так званого останнього шляху Кобзаря. Подія 1861 р. перетворила цю церкву на духовну святиню усього свідомого українства. Адже саме на подвір'ї цього храму 17 травня 1861 р. зупинялась похоронна процесія під час перевезення тіла Т.Г. Шевченка по дорозi з Петербурга до Канева і відбулася панахида. На пам'ять про цю подію ніжинці встановили біля Спасо-Преображенської церкви меморіальний знак. 

Храм, якому близько 250 рокiв, є рiдкiсним взiрцем українського бароко трьохбанної будови. Банi розташованi по однiй осi з Заходу на Схiд, нiби символiзуючи цим зв’язок мiж двома цивiлiзацiями та ключове розташування України i, зокрема, Нiжина мiж тими свiтами. Детальніше – в історичній довідці.

Враховуючи те, що Нiжин є унiверситетським мiстом та має також аграрний iнститут, училище культури, музичне училище, добре розвинену сферу торгiвлi та дозвiлля, багато iсторичних пам’яток i пам’ятних мiсць, унiкальних музеїв, рiдкiсних зiбрань тощо та беручи до уваги те, що мiсто включено в туристичний маршрут "Намисто Славутича", справа вiдбудови храмів має ще й, i в цьому вiдношеннi, перспективне значення.

Сьогодні ми переживаємо складний і суперечливий, але безупинний процес відродження духовності. Один за одним відкриваються православні святині. 1999 року Спасо-Преображенський храм був повернутий церкві. Вже розроблено проект реставрації храму. Проте загроза руйнування все ще тяжіє над цією святинею. Цього разу храм може загинути не від руки войовничих безбожників, але від банальної економічної скрути. 
22 березня 2002 р. було освячено та встановлено хрести над відреставрованими куполами Спасо-Преображенського храму. Організаційну та фінансову підтримку надали І.С.Плющ, голова Верховної Ради України і О.О.Омельченко, Київський міський голова.

Спільними зусиллями громади, випускника Київської Духовної Академії настоятеля священика о. Віталія Філозофа, Благодійного фонду «Ніжен» і місцевих підприємців вдалося поставити риштування довкола храму, здійснили встановлення гранітного хреста на пам'ятнику; монтаж вікон, дверей; влаштування ґанку; демонтаж, встановлення, фарбування огорожі; ремонт штукатурки всередині; вивезення будівельних відходів і сміття.

Але подальше і остаточне відродження Шевченківської Cвятині в Ніжині не можливе без участі й допомоги громадськості України та органів державного управління.

З цього приводу фонд неодноразово звертався до керівників різного рівня. Детальніше зі зверненнями можна ознайомитися тут.

Фонд звертається до всіх, хто може допомогти відродити Шевченківську Cвятиню –
зробити свій внесок у цю велику справу!