Музей у Крутах

16 листопада 2008 року в в Будинку культури (с.Крути, Чернігівська обл.) під знаменним гаслом від Крут до “Старої Европи” зібралися учасники Всеукраїнської наукової конференції, присвяченої творчості видатного крутянина, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Ігоря Васильовича Качуровського з нагоди його 90-ліття.

Рік тому напередодні щорічного вшанування героїв Крут у цьому прекрасному Будинку культури відбулася презентація нової книжки письменника - “Крути мого дитинства”. Без сумніву, такі зустрічі матимуть продовження. Назвімо їх Крутянськими читаннями на пошану Ігоря Качуровського, адже творчий доробок Ігоря Васильовича неосяжний, його ще вивчати й вивчати, вгамовуючи духовну спрагу з глибоких джерел його творчості, початок яких лежить тут — у рідних Крутах, відомих тепер кожному українцеві як символ самопожертви заради Батьківщини.

Також тут, у Будинку культури, мають відбуватися, після урочистостей на території Меморіального комплексу “Пам`яті Героїв Крут”, украй потрібні заходи патріотичного спрямування — конференції, наукові семінари, урочисті асамблеї, присвячені подвигу української молоді.

Відвідування цих місць людьми, закоханими у рідний край, науковцями, митцями, краєзнавцями, допитливою молоддю поступово перетворить Крути на ще один духовний центр України, що неодмінно принесе й економічне піднесення цьому давньому поселенню, перетворить його на облаштоване містечко.

Перші кроки на цьому шляху вже зроблено. Продовження полягає в завершенні реконструкції Будинку культури, створенні на вільних площах другого поверху музею. Це має бути не стандартний заклад, а творча лабораторія, адже “білих плям” в історії Крут чимало, а майбутнє села важко уявити без наукових підходів. Серед цікавих експозицій посяде своє місце й та, що буде присвячена життю і творчості Ігоря Васильовича Качуровського.

Ця справа вимагає участі місцевого самоврядування — сільської, районної та обласної державних адміністрацій, пильної уваги Уряду.

Крути варті того, щоб бути візитівкою молодої української Держави, а крутяни гідні заможного життя!

Музей у Крутах організовується у приміщенні сільської школи (завуч Корнієнко Валентина Сергіївна), перші матеріали фонд передав до музею у березні 2012 року.